
Op maandag 22 september kwam de commissie Algemene Zaken en Middelen bij elkaar. Namens de PGP zaten raadsleden Corry Fulmer en Hilde Baaij en burgerlid Brigitte Stolk in de zaal. Op de agenda slechts 1 voorstel en enkele rondvragen.
Voorstel college betreffende vaststelling beleidsplan Vergunningverlening, Veiligheid, Toezicht & Handhaving (VVTH) Valkenburg aan de Geul 2026-2029.
Hieronder onze inbreng met de antwoorden ertussendoor.
Hoe onze gemeente zorg draagt voor Veiligheid-Vergunningen-Toezicht en Handhaving in onze gemeente verdient en heeft de hoogste prioriteit. We hebben het beleidsplan zorgvuldig doorgenomen en zijn in het algemeen tevreden hoe het beleidsplan is opgezet. Op pagina 12 kunnen we lezen dat de samenwerking tussen vergunningverlening en toezicht duidelijk verbeterd is sinds de integratie in één afdeling. Uiteraard hebben we, naast de positieve zaken, ook gekeken naar zaken waar nog aan gewerkt dient te worden. PGP heeft zich altijd zorgen gemaakt over het feit dat vooral het toezicht beter moet, want voldoende toezicht kan handhaving voorkomen. Ook voor de Veiligheid is adequaat toezicht noodzakelijk. We citeren even uit het beleidsplan (pagina 12): ‘Het toezicht op bouwactiviteiten is in de praktijk grotendeels reactief. Dit vindt soms niet of te laat plaats, vooral omdat initiatiefnemers geen start- en gereedmeldingen doen. Sloop zonder vergunning, soms zelfs bij monumentale panden, komen helaas nog regelmatig voor. Het is een aandachtspunt om daar meer zicht en grip op te houden door ook periodiek toezicht controles in te voeren.‘
- Vraag: Is daar voldoende capaciteit voor binnen onze organisatie?
Antwoord wethouder Dauven: We vragen geen extra capaciteit. We hebben berekend wat nodig is en dat plannen we in met de bestaande FTE.
Het is daarom goed te lezen dat de prioriteit voor de komende jaren bij het versterken van preventief en risicogericht toezicht ligt. We zijn blij dat er op het gebied van milieutoezicht stappen zijn gezet dankzij het behoud van een eigen toezichthouder milieu. Dat de druk op de organisatie fors is bij grote evenementen is bekend. Dat geldt ook voor de inzet van Boa’s. Hier zal de raad ook rekening mee moeten houden als we het nieuwe evenementenbeleid gaan vaststellen. Over openbare orde en veiligheid zijn we verheugd te lezen dat enkele belangrijke stappen gezet zijn mede door uitbreiding van de formatie. De uitvoering is echter nogal zaakgericht en ad hoc. De integrale regie op veiligheid is nog onvoldoende en versterking daarvan is nodig gezien de aard en omvang van potentiële veiligheidsrisico’s rond (grote) evenementen en overstromingsrisico’s.
- Vraag: Hoe denkt het college de integrale regie op veiligheid te versterken?
Antwoord burgemeester: Aan de voorkant kun je inregelen dat zaken automatisch door verschillende afdelingen in onze gemeente en de raad vroegtijdig te betrekken in het opstellen van dit beleid.
Dan de aandachtspunten zoals opgenomen in het beleidsplan. Achterstand bij het verlenen van exploitatievergunningen wegwerken, actualisering van diverse beleidsregels, vergunningen B&B’s enz. Nog een hele weg te gaan dus. Aan deze aandachtspunten zouden we graag nog een punt toevoegen. In de media wordt momenteel volop aandacht besteed aan het feit dat vrouwen zich vaker dan mannen minder veilig voelen in de openbare ruimte, met name in de avonduren. Dit is al langer onderwerp van gesprek in gemeentes, maar naar aanleiding van de moord op Lisa laait het weer op. Dit gevoel van onveiligheid zorgt ervoor dat vrouwen bepaalde plekken vermijden, hun kleding aanpassen en zich minder vrij voelen in de openbare ruimte. Om hier verandering in te brengen, is het belangrijk om een “vrouwinclusieve” stad te creëren door middel van een betere ruimtelijke ordening en door mannen actief te betrekken in het oplossen van dit probleem.
- Vraag: Is dit onderwerp van gesprek binnen het college en de organisatie?
Antwoord burgemeester: Goed dat de PGP dit noemt. Het is een onderwerp dat zeker de aandacht heeft. Er is gesproken met het college, ook naar aanleiding van de demonstratie in Maastricht waarbij vrouwen juist lastig zijn gevallen. Ook heeft hij gesproken met de gemeentesecretaris over het feit dat ingehuurde experts niet meer solo willen opereren op bepaalde tijdstippen door gevoelens van onveiligheid. Dit onderwerp moet breed opgepakt worden.
- Vraag: Is er zicht op plekken in de gemeente die minder veilig voelen, bijvoorbeeld op slecht verlichte stations en parkeerterreinen?”
Antwoord burgemeester: Ja, er zijn inderdaad plekken zonder goede verlichting. Het zou een goede zaak zijn om daar eens nader onderzoek naar te doen. Bijvoorbeeld een uitvraag te doen onder inwoners: Waar voelt u zich als inwoner onveilig?
PGP vult aan dat het verder gaat dan alleen verlichting, het gaat ook om gedrag en spreek elkaar daar op aan. Maar inzicht krijgen op de beleving van inwoners is zeker een goed vertrekpunt. Burgemeester suggereert een meldpunt in te stellen. Een raadslid van AB oppert om daar de Buiten Beter app voor te gebruiken en niet iets nieuws te organiseren. De burgemeester gaat ermee aan de slag.
Alle fracties waren over het algemeen best te spreken over het plan, maar stelden wel vragen. Enkele vernoemenswaardige opmerkingen:
- Het stuk wordt tekstueel op enkele plekken aangepast, zodat nog duidelijker is wat de prioriteiten zijn.
- Jaarlijks wordt het uitvoeringsplan besproken in de commissie, dat zal in het eerste kwartaal verschijnen.
- Het nieuwe handhavingsplan komt op 1 december aanstaande in de commissie Algemene Zaken en Middelen. Aanvullende opmerkingen kunnen voor 1 november nog gemaild worden via de griffie.
- In het handhavingsplan komt te staan hoe je in de praktijk omgaat om met voorvallen, bijvoorbeeld te vroeg buiten zetten van afval of fout parkeren. Er wordt nog gegrapt over torenhoge boetes. Als PGP vinden wij dat minder grappig, wij vragen vooral aandacht voor communicatie en voor het idee van inkomensafhankelijke boetes.
- Er kunnen altijd tussentijdse wijzigingen optreden door veranderende situaties, bijvoorbeeld een veiligheidsdreiging bij de kerstmarkt of een oorlogsdreiging.
- Het raadsvoorstel zal op een punt aangepast worden om ook ‘de kleine irritaties’ prioriteit te geven in het beleid, zodat het geen hamerstuk geworden is.
Er waren door andere fracties verschillende rondvragen ingediend, die uitgebreid beantwoord werden.
Tot slot, wij zijn als fractie zijn heel tevreden hoe onze vraag over veiligheid op straat geland is in deze commissie, wij zullen op de voet volgen hoe dit verder opgepakt gaat worden.