Op maandag 9 februari vond de vierde en laatste commissievergadering van deze raadscyclus plaats. En daarmee was het ook de laatste commissievergadering voor de gemeenteraadsverkiezingen op 18 maart aanstaande. Namens de Progressieve Groene Partij raadslid Hilde Baaij en burgerlid Brigitte Stolk. De sfeer was wat gespannen, er werd wat stekelig gereageerd op elkaar en dat komt de inhoud nooit ten goede. Op de agenda twee voorstellen.
Vijfde wijziging Algemene Plaatselijke Verordening Valkenburg aan de Geul 2022
Over dit onderwerp sprak dhr. Hardy namens de Koninklijke Horeca Nederland – afdeling Valkenburg in. In artikel 2:28 gaat het over exploitatievergunningen. Daar discussiëren we al jaren over met de burgemeester. Aan de ene kant horen we ondernemers die claimen dat bij de overname van een onderneming de zaak lang dicht moet blijven vanwege het aanvragen van een nieuwe exploitatievergunning. Aan de andere kant horen we de burgemeester zeggen dat er ruimte is om een tijdelijke vergunning te krijgen zodat de zaak niet dicht hoeft en dat er in 2025 slechts 3 ondernemers gebruik van hebben gemaakt. En dat staat volgens de burgemeester allemaal duidelijk op de website aangegeven. Dat laatste betwisten wij, want via de zoekfunctie kom je er niet en je moet echt door de tekst heen lezen wil je erachter komen dat je dan de burgemeester moet mailen of bellen.
Op vragen uit de commissie om meer cijfers, bijvoorbeeld hoeveel permanente vergunningen worden aangevraagd, hoeveel daarvan worden afgewezen en wat de doorlooptijd van die vergunningen is, bleef de burgemeester het antwoord schuldig. Hij leek geërgerd dat de raad fracties hier weer vragen over stelden. Terwijl de fracties geërgerd zijn omdat hun kritiek niet opgepakt lijkt te worden.
NB: PGP stelde nog dat de regels voor een tijdelijke vergunning wellicht te nauw waren geformuleerd zodat vrijwel niemand er gebruik van kan maken, ook daar kwam geen duidelijke reactie op.
Daarnaast stelde ambtenaar Mw Bouwman dat er geen nieuwe regels en geen nieuw beleid in de aanpassingen voor de APV staat. Alles is gestoeld op landelijke wetgeving of reeds genomen lokale beslissingen.
Maar het te schrappen artikel bij 2:28 waarbij de ontheffing van vergunning bij verhuur aan minder dan 11 personen wordt geschrapt, die beslissing kunnen wij ons niet herinneren. Er is over gesproken dat we meer zicht en meer controle willen hebben op particuliere verhuur aan toeristen via platforms zoals Airbnb met het oog op mogelijke onttrekking van woningen aan de woonvoorraad. Maar dit artikel gaat nog verder.
Onze vraag op basis van welk besluit dit nu gewijzigd was, kon niemand antwoord geven. Laat staat wat dit concreet betekent voor kleine verhuurders aan regelen en aan kosten. Heeft dit ook impact op andere verplichtingen zoals verzekeringen en brandvoorschriften? Geen idee. Via het verslag zullen onze vragen beantwoord worden.
Daarnaast stelden wij vragen over 2:38 waarin gesproken wordt over het Nachtregister. Dat is een wettelijke verplichting, maar de invulling verschilt lokaal.
Reactie: Het nachtregister is ook voor veiligheid, bijvoorbeeld bij brand weten hoeveel mensen er in het gebouw zijn. Dit wordt door ondernemers zeer wisselend bijgehouden en daarom wil de gemeente dit artikel aanscherpen zodat voor iedereen duidelijk is wat er van ze verwacht wordt.
Verder vroegen wij ons het volgende af. Wij horen van eigenaren van vakantieappartementen dat sinds de toeristenbelasting geïnd wordt door de BsGW dat er problemen zijn. Bijvoorbeeld dat het op naam staat van de partner en dat niet veranderd kan worden, terwijl de ander de appartementen beheert. Herkent u dit soort problemen en waar kunnen mensen terecht? Bellen met BsGW helpt in deze niet.
Reactie: Momenteel voert de wethouder een discussie met BsGW over het heffen van belasting en het eventueel koppelen nachtregister en heffing toeristenbelasting. Er kwam geen antwoord op onze eigenlijke vraag.
NB: Op de website van de gemeente staat wel een mailadres en een telefoonnummer voor ondernemers: ondernemers@valkenburg.nl of 06 – 50 16 81 47.
Een algemene vraag tot slot, stel wij zouden ook iets in de APV willen aanpassen, wat is dan een goed moment om dit bespreekbaar te maken?
Reactie: Dat kan via de commissie en via de griffie. Met de komst van de Omgevingswet gaat er ook gekeken worden naar APV, wat moet daarin blijven of wat kan naar de Omgevingswet. Die uitwerking volgt nog.
Toelichting resultaten werkbelevingsonderzoek gemeente Valkenburg aan de Geul.
Namens HR presenteerde Mw. Wijnen de uitkomsten zoals deze onlangs ook aan de medewerkers zelf is gepresenteerd. Het gemiddelde cijfer is een 7,5 en dat werd als heel positief gepresenteerd. Tegelijkertijd hoorden wij ook wel wat zorgwekkende zaken. Zo ervaren vrouwen en jongere medewerkers meer werkdruk en de laatste groep ook minder werkplezier. De werkdruk kreeg een gemiddeld cijfer van 4,7. De directeur verzekerde ons ervan dat ondanks de ervaren werkdruk het werkplezier toch echt wel ruim scoorde met een ruime 7. Een groep medewerkers heeft zich aangemeld om met de verbeterpunten aan de slag te gaan en het onderzoek wordt elke paar jaar herhaald. Zo kan zowel directie als raad monitoren hoe het gaat, wat er verbeterd moet worden en welke veranderingen helpen.
Voorstel betreffende vaststellen Verordening ambtelijke bijstand en fractieondersteuning gemeente Valkenburg aan de Geul 2026.
Weinig woorden werden hieraan besteed. De huidige raad beslist over de hoogte van de toelage voor fracties van de nieuwe raad. Valkenburg aan de Geul verhoogt deze bedragen, maar vergeleken met sommige omliggende gemeenten gaan wij zuinig hiermee om.



