Op woensdag 4 februari vond de laatste commissie Economisch Domein uit deze raadsperiode plaats. Het is wethouder Rouwette gelukt om het sluitstuk van zijn beleidstrilogie, namelijk het nieuwe Evenementenbeleid, als voorstel op de agenda te zetten. Na de Visie Vrijetijdseconomie (VTE) en het Overnachtingenbeleid, moet dit stuk zorgen voor een betere balans tussen leefbaarheid, natuur en toerisme in Valkenburg aan de Geul. Raadslid Hilde Baaij en burgerlid Brigitte Stolk zetten flink wat vraagtekens bij het voorgestelde beleid. Wat een ‘toekomstbestendig’ beleid zou moeten zijn, lijkt na bestudering meer op toekomstmuziek. Verder op de agenda een update over de uitvoering van de Visie VTE en over het Openlucht Theater. Ook hadden wij aardig wat rondvragen voor de wethouder.
Evenementenbeleid Valkenburg aan de Geul
Voor de verschillende partijen hun inbreng mogen geven op het voorstel, wordt er een korte toelichting gegeven. Daaruit wordt vooral duidelijk dat het beleid richtinggevend is en dat er niets kan worden afgedwongen. Ook wordt verteld dat het hele vergunningen traject buiten dit Evenementenbeleid valt. Het voorstel baarde ons al grote zorgen, maar deze twee punten maken onze twijfel nog groter. Waar zijn onze zorgen op gebaseerd? We nemen je graag mee. Uiteraard hebben wij het nieuwe beleid zorgvuldig bestudeerd. We zijn inmiddels bedacht op achterdeurtjes in beleid, de uitzonderingen die het doel van het beleid ondermijnen. Verder hebben we het nieuwe stuk naast het oude beleid gelegd en ook uit die vergelijking konden we een aantal zorgwekkende conclusies trekken. Wij hadden dan ook bijna 50 vragen geformuleerd. In dit verslag een verkorte weergave met beantwoording en onze interpretatie.
Half beleid en fout in de nota
Het eerste dat ons opviel was de tekst in de raadsnota. De raad werd daarin gevraagd om het Evenementenbeleid Valkenburg aan de Geul vast te stellen en hoofdstuk 1, 2, 3 en 4 van het Evenementenbeleid 2014 ‘Op en Top Valkenburg’ in te trekken. Het is gebruikelijk om oud beleid in te trekken. Maar hieruit volgt logischerwijs dat hoofdstukken 5 t/m 11 van het vorige beleid geldig zouden blijven. Dat vonden wij geen heel vanzelfsprekende constructie en we vonden het merkwaardig dat dit niet expliciet aan de raad werd vermeld. Op onze vragen hierover antwoordde de wethouder dat er een splitsing werd gemaakt. Het onderdeel ‘Evenementen’ werd in het beleid gescheiden van het onderdeel ‘Vergunningen voor evenementen’. Dat wordt in de volgende periode opgepakt en uitgewerkt.
Het splitsen van het oude beleid kan natuurlijk een keuze zijn, maar deze had op zijn minst toegelicht moeten worden. Het gaat te ver om te zeggen ‘de hond van de wethouder had zijn werkstuk opgegeten’, maar wij misten wel de helft van zijn huiswerkopdracht. Daarbij komt dat wij in hoofdstukken 5 t/m 11 van het vorige beleid ook punten tegen komen die los staan van vergunningen en die volgens ons wel meegenomen hadden moeten worden. Hierdoor leek de splitsing meer op een noodgreep. Raadslid Hilde was daarnaast zo scherp om te zien dat er ook een fout in de nota stond waardoor de beslispunten niet volledig waren weergegeven. Hierdoor kon dit voorstel niet als hamerstuk door, maar wij vonden het beleid sowieso niet goed genoeg om zomaar een klap op te geven.
Oude wijn in een nieuwe zak
Bij het voorbereiden van deze vergadering drong het beeld zich namelijk steeds meer op dat dit nieuwe beleid inhoudelijk helemaal niet zoveel verschilde van het oude beleid. Ook daarin stond een roep om meer kwaliteit en toen al waren er zorgen over leefbaarheid. Wat is er dan nieuw? Gelukkig is er meer aandacht voor natuur en duurzaamheid. Ook is groei van het aantal evenementen geen doel meer. Maar het beleid lijkt op veel punten een herhaling van een eerdere exercitie. Actiepunten uit het vorige beleid zijn niet geëvalueerd en veel ook niet uitgevoerd. Daarbij, er leek net zoals bij de Visie VTE en het Overnachtingenbeleid weer bijzonder veel aandacht te zijn gegaan naar de opmaak. Dat is prima als de inhoud goed is, maar in de trilogie van Rouwette lijkt vorm structureel boven inhoud te gaan.
Voordat wij onze vervolgvragen stelden, benadrukten we dat de noodzaak voor een nieuw beleid voortkwam uit de druk op de leefbaarheid en de natuur. Ook was er een wens vanuit de raad om te sturen op kwalitatieve evenementen in plaats van op ‘zoveel mogelijk evenementen’. Wij gaven aan dat wij vonden dat de aansturing om van veelomvattend visiebeleid naar een scherp uitgewerkt document te komen miste: “Het beleid mist urgentie en probleemoplossend vermogen. Zo glipt de kwalitatieve ontwikkeling van de toeristische sector ons door de vingers.” Onze vraag aan de wethouder luidde dan ook: Waarom is ervoor gekozen om in dit beleid vooral in te zetten op opmaak, visie-achtige teksten en herhalingen uit de Visie VTE en is er niet voor gekozen om het evenementenbeleid SMART te formuleren? De wethouder antwoordde dat dit in het uitwerkingsprogramma komt. Dit is de stip op de horizon en het uitwerkingsprogramma wordt concreter. De wethouder was bang dat het college anders steeds terug moest naar de raad voor wijzigingen.
NB: De stip op de horizon was in de Visie Vrijetijdseconomie al gezet. Het evenementenbeleid had een concrete uitwerking moeten zijn.
Na de verhelderende en algemene vragen zoomden wij in op een aantal punten uit hoofdstukken 1 t/m 4 uit het Evenementenbeleid.
Inleiding
Wat ons betreft kijk je in een nieuw beleid eerst terug: waar komen we beleidsmatig vandaan? Wat hebben we eerder met elkaar afgesproken en hebben we onze doelen behaald? Zo niet, wat was de reden? Dat deel ontbreekt compleet. Het oude beleid was niet eens aan de stukken toegevoegd. Vervolgens lijkt het logisch om te kijken naar de huidige situatie. Daarover gaven wij aan: “De PGP begrijpt niet waarom er geen uitgebreide nulmeting is gedaan of in dit beleid is opgenomen. Hoe kun je bijsturen als je de beginsituatie niet helder voor ogen hebt?” Wij vroegen ons af waarom er geen concrete informatie of algemeen beeld in het beleid werd gegeven over hoe de evenementensector in Valkenburg er uit ziet. Wij hadden een hele rits vragen waaronder: Wat is het budget voor evenementen? Hoe wordt dit verdeeld? Welke evenementen zijn er en komen jaarlijks terug? Welke evenementen zijn er in 2025 georganiseerd? Welke evenementen krijgen subsidie? Welke evenementen veroorzaken de meeste overlast? Antwoorden op deze vragen verwacht je in een inleiding.
In de beantwoording gaf de wethouder aan dat deze informatie beschikbaar is. Hij heeft toegezegd de informatie te delen. Echter, wij blijven van mening dat een nulmeting opgenomen had moeten zijn in het beleidsstuk, op zijn minst als bijlage. Een goed beeld van de sector helpt ook als we over een paar jaar weer terug kijken naar dit beleid. Zo voorkomen we dat de problematiek hetzelfde blijft, deze over vijf of tien jaar opnieuw in kaart wordt gebracht en weer in een algemeen beleid wordt verwoord.
Ambitie & doelen
Na de inleiding komen we bij hoofdstuk 2 Ambitie en Doelen. We lezen: “In 2030 is Valkenburg aan de Geul een levendige, kwalitatieve én duurzame evenementen gemeente, waar identiteit, economie, mens en landschap in evenwicht zijn.” Deze ambitie delen we. We maken ons wel zorgen om de uitvoering, te meer omdat er qua tijdslijn alleen een overzicht met acties staat voor 2026/2027. Wij vroegen: “Kan de wethouder een tijdlijn geven van de te nemen stappen om te komen tot realisering in 2030?” Dat kon de wethouder niet. Inhoudelijk was niet verder nagedacht over de uitvoering dan 2026/2027. Daarna komt er weer een nieuw tweejarig uitvoeringsprogramma dat ter informatie voorgelegd wordt aan de raad. Daar wringt het voor ons, want dat betekent dat akkoord gaan met dit voorstel een carte blanche geeft aan college wat betreft uitvoering. Dat is gebruikelijk maar dan moeten er wel heldere afspraken zijn over die uitvoering en die staan voor 2028-2030 nog niet eens in contouren op papier.
Duurzaamheid
In dit hoofdstuk lezen we ook iets waar ons duurzame hart sneller van gaat kloppen: “Duurzaamheid is in Valkenburg aan de Geul geen extraatje, maar een vanzelfsprekend uitgangspunt.” Uiteraard worden wij heel blij van dit soort uitspraken, maar dan willen we natuurlijk wel dat dit geborgd wordt in de uitvoering. Daar zijn enkele stappen voor gezet zoals het moeten verstrekken van een duurzaamheidsplan, maar wij willen natuurlijk wel inzicht in hoe bindend voorwaarden over duurzaamheid zijn. In de Visie VTE staat bijvoorbeeld dat we er naar streven een Green Destination te zijn en ook tijdens deze vergadering pochte wethouder Rouwette dat wij dat eigenlijk al zijn. Maar niets is gemeten, concreet of bindend. Zeker op dit onderwerp houden wij de vinger aan de pols en zullen wij gevraagd maar zeker ook ongevraagd advies geven. Overigens is er een bijlage over duurzaamheid aan het beleid toegevoegd, maar dit is voornamelijk een uitleg van waarom duurzaamheid belangrijk is en hoe je hier als organisator kosten mee kunt besparen. Er wordt beperkt ingegaan op het ‘Hoe?’
Aanpak
Hoofdstuk 3 gaat over de aanpak. Hier lijkt het concreet te worden door een aantal sturingsmechanismen te benoemen zoals subsidie. Het lijkt alsof er strategischer gebruik gemaakt gaat worden van het instrument subsidie om te sturen in welke evenementen we willen (en welke we dus niet willen). De voorwaarden zijn alleen erg breed opgesteld. Dat is een risico. Evenementen waarvoor subsidie verleend kan worden moeten bijdragen aan het versterken van het DNA van Valkenburg aan de Geul, moeten de lokale economie stimuleren en hebben oog voor leefbaarheid en duurzaamheid. De gemeente wil ook aandacht voor inclusie en toegankelijkheid (zoals betaalbare of gratis toegang voor minima en voorzieningen voor mensen met een beperking) en de gemeente wil een duurzaamheidsplan (gericht op afval, energie, mobiliteit en circulariteit). Dat juichen wij toe. Wat niet duidelijk is, is in hoeverre aan bepaalde punten voldaan moet worden. Zijn duurzaamheid en inclusie voorwaarden om subsidie te krijgen of is het al voldoende als je op 1 van de punten goed scoort? Eigenlijk kon de wethouder hier nog niet zoveel op zeggen omdat de subsidieregels er op dit moment niet zijn. Die regels vaststellen heeft prioriteit. Onze concrete vragen hierover konden dus nog niet beantwoord worden. Een andere manier om richting te geven is een voorgesteld innovatiefonds. Dat klinkt natuurlijk mooi, een innovatiefonds: Hoe creëren we nieuwe evenementen die de kracht van het landschap, de geschiedenis en de gemeenschap zichtbaar maken, niet door grootschaligheid, maar door kwaliteit, authenticiteit en beleving. Prachtig. Maar het biedt geen antwoord op de vragen waarom we dit beleid willen opstellen: De balans tussen evenementen, natuur en leefbaarheid. Wij vroegen ons dan ook af waarom het oprichten van zo’n fonds prioriteit heeft. Het staat als tweede punt, na subsidies, genoemd bij de aanpak. Het antwoord van de wethouder luidde dat het niet zoveel prioriteit heeft. Als eerste moet het subsidiekader vastgesteld worden.
Capaciteit
Er komt een centraal evenementen punt binnen de gemeente, waar organisatoren terecht kunnen met al hun vragen over vergunningen, regels, planning en duurzaamheid. Dat klinkt verstandig en positief. Wij hadden nog wel wat vragen over de capaciteit m.b.t. dit punt en in zijn algemeenheid voor evenementen. Daarover vertelde de wethouder dat de afdeling vergunningen overloopt omdat er geen beleidsregels zijn en omdat organisatoren vaak laat zijn met hun evenementen aanvraag. Het idee achter het nieuwe evenementenbeleid is dat er geïnvesteerd wordt in afstemming aan de voorkant waardoor de druk op de afdeling vergunningen afneemt. Daar zou de druk op de capaciteit dan moeten afnemen. Er is nu een nieuwe functie adviseur cultuur en evenementen (1fte) die het proces aan de voorkant moet gaan begeleiden. Gezien het hoge aantal evenementen en evenementdagen in Valkenburg, maken wij ons zorgen of er aan de voorkant ook genoeg capaciteit is. Het werd ook niet direct duidelijk wie de uitvoeringsplannen gaat voorbereiden, wie de locatieprofielen en matrixen gaat opstellen en wie de subsidiekaders gaat maken.
Verder worden er in het nieuwe beleid specifieke meldingsdata voor evenementen vastgesteld. Wij vroegen ons af in hoeverre deze verschilden van het huidige beleid. Het dubbelzinnige antwoord van de wethouder luidde dat er in de afgelopen 10 jaar eigenlijk niet met meldingsdata is gewerkt, maar hij gaf wel aan dat 50% van de meldingen te laat binnenkomt. Slimmerik die daar chocola van kan maken.
Disclaimer
Er staat in de tekst (p56) een disclaimer, een woord waarbij wij natuurlijk opveren. “Disclaimer: de locatiematrix en de daaruit voortvloeiende locatieprofielen zijn opgesteld als richtinggevend kader voor dit evenementenbeleid. Bij het opstellen hiervan is geen afzonderlijke toets uitgevoerd op bestaande en reeds vergunde evenementen. Dit betekent dat de uitkomsten niet automatisch van toepassing zijn op bestaande evenementen.” Er is een natuurlijk een verschil tussen bestaande evenementen en vergunde evenementen. Van reeds vergunde evenementen begrijpen we dat je deze niet meer kunt toetsen aan nieuw beleid. Maar we hebben nogal wat bestaande evenementen. Wij stelden dan ook een verhelderende vraag: Geldt de uitzonderingspositie voor reeds vergunde evenementen of geldt deze voor bestaande evenementen? Dat zijn er namelijk nogal wat en in dat geval zou de uitzondering de regel worden en verliest het beleid zijn slagkracht. De wethouder reageerde hier duidelijk op: “Dit geldt alleen voor vergunde evenementen”. We zullen dit nog meenemen richting de raadsvergadering, want als in de tekst blijft staan dat dit geldt voor reeds bestaande evenementen, dan is er geen sprake van een achterdeurtje in het beleid, maar dan ontbreekt de volledige achterpui.
Uitvoering en communicatie
Tot slot, hoofdstuk vier Uitvoering en Communicatie. Hier lezen we “Dit evenementenbeleid vormt het vertrekpunt voor gerichte actie in de komende jaren”. We zijn al vier jaar aan het praten over evenementen. Het zou eerst onderdeel worden van de Visie VTE, maar werd later losgekoppeld en uitgesteld. Er zou een apart beleid voor komen dat als uitvoeringsplan gezien zou kunnen worden. Nu hebben we na 4 jaar een ‘vertrekpunt voor actie’ en de komende twee jaar moeten basiszaken als locatieprofielen en communicatietools nog uitgewerkt worden. Samenvattend. Wij hebben alle respect voor de ambtenaren die hier aan hebben gewerkt en waarderen de zorgvuldigheid. Maar de kloof tussen de alledaagse werkelijkheid in Valkenburg en de politiek lijkt met dit beleidsstuk alleen maar groter te worden. Wij zien een lokale overheid die verzandt in beleid. Geen scherpe keuzes. Er zit geen borging in dit het beleid. Wij vrezen voor capaciteitsproblemen. Met dit voorstel blijft een toekomstbestendig evenementenbeleid toekomstmuziek.
In onze tweede termijn, waarbij wij konden reageren op de beantwoording van de wethouder, hebben we aangegeven dat onze zorgen, met name qua capaciteit en uitwerkingen, niet zijn weggenomen en dat we ons gaan beraden richting de raadsvergadering op 23 februari. Dit is een bespreekpunt waar wij het laatste woord nog niet over hebben gezegd.
Stand van zaken uitvoering Visie Vrijetijdseconomie
De wethouder heeft enkele zaken te melden. Het Overnachtingenbeleid is vastgesteld op 25 mei en is sinds 1 januari 2026 in gebruik. De daaruit voortvloeiende Huisvestingsverordening kent een half jaar doorlooptijd. Dat betekent dat mensen een half jaar de tijd hebben om de juiste gegevens aan te leveren en zich te registreren als zij aan particuliere verhuur doen. Het Cultuurbeleid is vastgesteld in oktober en de uitvoering is gestart. Er wordt hard gewerkt om de subsidieregels voor het cultuurbeleid vast te stellen. Er is een cultuurcoach geworven. M.b.t. de hotel aanpak zijn drie managers aangesteld: een transitiemanager, een vitaliteitsmanager en een acquisitiemanager. Hierover meer bij de rondvraag. Er loopt een onderzoek naar fietsenstalling centrum i.s.m. collega’s van mobiliteit. Ook is er een nieuwe programmamanager Vrijetijdseconomie Zuid Limburg. Hanneke van Eindhoven is inmiddels directeur van Visit, zij was de voormalig programma manager. Mw. van Leeuwen zal deze functie op zich nemen. Verder loopt het programma Structuurversterking Economie. Er is een themasessie voor raads- en commissieleden gepland op 2 maart. Er zijn ontbijtsessies georganiseerd met ondernemers. Resultaten worden meegenomen op 2 maart.
Stand van zaken Openluchttheater
Er wordt ecologisch onderzoek uitgevoerd. Het bureauonderzoek loopt ten einde en het veldonderzoek wordt nog uitgevoerd. Daaruit moet duidelijk worden wat er op deze plek wel en wat er niet kan. Op basis daarvan wordt er een functieprofiel opgesteld. Er is ook een omgevingsdialoog met de buurt zodat de bewoners betrokken worden bij de stappen die genomen worden. Kortom, het heeft de aandacht en prioriteit.
Rondvragen
Sprookjesbos
Het baart de PGP zorgen dat steeds meer attracties uit Valkenburg verdwijnen. Vandaar dat wij nogmaals vroegen naar de stand van zaken rondom het Sprookjesbos. Het bord waarop staat dat het park in oktober open gaat, hangt er inmiddels alweer een paar jaar. De wethouder geeft aan dat er nog steeds geen exploitatievergunning is aangevraagd. In oktober 2025 is wel een vergunning aangevraagd om niet legale attracties te legaliseren, maar daar is bezwaar op ingediend en dat ligt nu bij de bezwarencommissie. Wij riepen de wethouder op toch nog eens te proberen om contact te leggen met de eigenaar en de wethouder zegde toe dit nogmaals te proberen.
Vitaliteitsmanagers/Hotel Aanpak
Zowel de PGP als het CDA hadden hierover vragen gesteld. Er zijn drie managers aangesteld binnen de pilot Hotel Aanpak. Zij zijn in oktober 2025 gestart en het project heeft een looptijd van 1 jaar. In eerste instantie hebben zij zich vooral gericht op het aangaan van contacten en opbouwen van vertrouwen. De transitiemanager houdt zich bezig met mogelijkheden om functies aan te passen, bv van de functie hotel naar bestemming wonen. De vitaliteitsmanager buigt zich over het vraagstuk: Hoe krijg je hotels vitaal voor de toekomst en zorg je dat de exploitatie goed blijft draaien? De acquisitiemanager zoekt actief naar partijen om bestaande hotels op strategische plekken in te vullen. De vitaliteitsmanager heeft in december 10 start gesprekken gevoerd, waarvan 5 scans zijn uitgevoerd. Inmiddels zijn er 4 begeleidingstrajecten opgestart. De acquisitiemanager heeft met 23 marktpartijen gesproken en is bezig met 3 concrete casussen. De transitiemanager heeft 4 kansrijke casussen lopen. Na een jaar wordt de pilot geëvalueerd. Wethouder Rouwette gaat intern bespreken wanneer hij over de pilot gaat terugkoppelen naar de raad en komt hier op terug.
Leegstand Valkenburg centrum/Centrum aanpak
Leegstand van winkelpanden is een groot probleem in Valkenburg centrum en de situatie lijkt te verslechteren. Er wordt gewerkt aan een strategie om de leegstand aan te pakken in o.a. de Lindenlaan. In de presentatie ‘Lopen door de Lindenlaan’ in maart 2025 werd aangegeven dat er een pakket met maatregelen voorgesteld zou worden in de commissie in september 2025. Dat is niet gebeurd. In plaats daarvan was er een themasessie op 27 oktober. Daarin is het leegstandsprobleem breder getrokken en werd er gesproken over Aanpak Valkenburg Centrum. Tijdens die bijeenkomst hebben de aanwezigen aangegeven welke instrumenten zij van belang vonden. Het instrument ‘Maatwerk op pandniveau’ is toen nog toegevoegd aan het lijstje met voorkeur instrumenten. Vooruitkijkend werd er aangegeven dat er een detailhandelsbeleid komt in 2026/2027. Dat is een vrij ruime periode.
De PGP stelde hierover een aantal vragen, waarbij wij erop aan wilden sturen dat er vooral op korte termijn al naar oplossingen gekeken zou worden. De wethouder gaf aan dat ze het detailhandel beleid in 2026 naar de raad willen sturen, maar kon geen scherpe toezegging doen. Hij bagatelliseerde het probleem enigszins door aan te geven dat je altijd 5% leegstand nodig hebt zodat er een doorloop is. Het probleem is hier echter groter. De wethouder wilde geen toezeggingen doen om de problematiek eerder aan te pakken buiten het mogelijk toepassen van blurring (het vermengen van verschillende bedrijfsmodellen zoals detailhandel, horeca en dienstverlening). Een rapport hierover wordt met de commissie gedeeld. De wethouder bevestigde dat de Gall & Gall en Holland & Barrett de huur hebben opgezegd. Dat ook Petsplace zal vertrekken is nog een gerucht. Voor de leegkomende panden is nog geen nieuwe invulling bekend. De gemeente gaat opnieuw met Streetwise om tafel om te kijken of zij nog iets kunnen betekenen. Er was ook positief nieuws te melden: er zijn gesprekken gaande over de mogelijke invulling van het postkantoor en ook bij Par’course is er beweging.
Kerststad Valkenburg
Wij hadden ook enkele vragen over de laatste editie van Kerststad Valkenburg. Wethouder Rouwette vertelde dat er op dit moment evaluaties plaatsvinden en dat de commissie daarover geïnformeerd zal worden. Hij gaf aan dat er veel gebeurt, maar dat de gemeente niet overal een rol in speelt omdat ze de organisatie niet in eigen hand heeft. De inschrijving voor de bovengrondse kerstmarkt sluit op 11 februari. Op 23 februari geven de inschrijvers een presentatie en de dag erna volgt de beoordeling. Op 4 maart volgt dan de voorlopige gunning en op 25 maart de definitieve gunning. De wethouder erkende dat er klachten waren, met name over de nieuwe opzet van Santa’s Village. De bewoners aan het Walramplein hebben zelf een enquête uitgevoerd en een brief geschreven aan het college. De wethouder gaat hierover met de bewoners in gesprek. Ook hier blijven wij alert op.
Convenant Visit Zuid Limburg
Tot slot stelden we een vraag over de afspraken die gemaakt moeten gaan worden met Visit Zuid Limburg. In 2026 zou er een raadsinformatie bulletin (RIB) volgen met informatie over proces/in stelling brengen van de raad t.a.v. convenant Visit Zuid-Limburg. Wij vroegen ons af aan welk kwartaal wij moesten denken. De wethouder erkende dat het proces meer tijd in beslag neemt dan vooraf was voorzien, maar er is inmiddels consensus tussen alle gemeenten die onderdeel uitmaken van het convenant en dit kwartaal kunnen we hier nog een RIB over verwachten.
Afsluiting
Om 20.58 uur sloot voorzitter Nelleke Gilissen de laatste vergadering Economisch Domein van deze raadsperiode. Wij danken haar voor haar voorzitterschap en zijn erkentelijk dat ze ons steeds met een glimlach het woord gaf als wij daar om vroegen. Wij kijken met plezier uit naar een volgende periode waarin wij ons best gaan doen om, veel meer dan nu het geval is, probleemoplossend te werk te gaan in een toeristisch Valkenburg waarin de leefbaarheid en de natuur onder druk staan. Wethouder Rouwette heeft een papierwinkel aan richtinggevende beleidsstukken opgeleverd en enthousiast stippen op de horizon gezet, maar the proof is in the pudding.



